به روز شده در تاریخ : 09 June 2022.

  

مجانین بر اریکه قدرت؛ آسیب شناسی سیاست در بهار عرب

منصور فرهنگ

استاد علوم سیاسی در کالج بنیگتون

جان امریچ ادوارد اَکتون، معروف به لرد اکتون، نویسنده، پژوهشگر و سیاستمدار لیبرال قرن نوزدهم بریتانیایی است که مقالات و سخنرانی‌های متعدد او پس از مرگش در سال ۱۹۰۲ میلادی در سه جلد چاپ شد و هنوز هم برخی مورخین به نظریاتش رجوع می کنند.

بیشتر مردم دنیا نام لُرد اَکتون را نشنیده اند اما این جمله مشهور او که" قدرت فساد ساز است و قدرت مطلق، فساد مطلق ساز" به همه زبان‌ها ترجمه شده و روزی نیست که در اقصا نقاط جهان تکرار نشود. لُرد اکتون اولین بازگو کننده این واقعیت نبوده اما توصیف کوتاه و عریان او شهرت جهانی یافته است


محمدرضا شفیعی کدکنی
گمشده

 طفلی به نام شادی، دیریست گمشده‌ست
با چشمهای روشنِ براق
با گیسویی بلند به بالای آرزو
هرکس از او نشانی دارد
ما را کند خبر
این هم نشان ما:
یک سو خلیج فارس سوی دگر خزر


مهدی کروبی در نمایشگاه مطبوعاتپارلمان‌نيوز: مخالفان به کروبی حمله‌ور شدند

به گزارش خبرنگار پايگاه خبری فراکسيون خط امام مجلس«پارلمان‌نيوز»، دبيرکل حزب اعتمادملی در ميان تشويق هوادارانش و بازديدکنندگان از شانزدهمين نمايشگاه بين‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها  وارد نمايشگاه مطبوعات شد.

 

 

 

 

 

 


سهیلا قدیریسهیلا قدیری دیروز به دار آویخته شد،
او تجسم بی‌پناه‌ترین شهروند ایرانی بود

فرزانه روستایی
پنج‌شنبه، 30 مهر 1388
22 oct 2009

نه کسي را داشت که براي اعدام نشدنش به دادستان التماس کند و نه حتي بيرون در زندان اوين کسي منتظر بود تا انجام اعدام را به اطلاعش برسانند. کسي بدن بي جان او را تحويل نمي گيرد و هيچ ختمي به خاطر او برگزار نمي شود. از همه درآمدهاي نفتي کشور فقط چند متر طناب نصيب گردن او شد و از 70 ميليون جمعيت ايران تنها کسي که به او محبت کرد، سربازي بود که دلش آمد صندلي را از زير پاي سهيلا بکشد و به 16 سال بي پناهي و فقر و آوارگي او پايان دهد و او را روانه آن دنيا کرد که مامن زجرکشيدگان و بي پناهان و راه به جايي نبردگان است.

 

 

 ---------------------------------------------------------
دیگه اون آق منصور نبود
 روایتی از مسعود بهنود
یکشنبه 8 تیر 1388

هشتاد نود سالی قبل در تهران و در محله درخونگاه یک جاهل سیاسی بود به نام آق منصور رباطی مداح ،به خود لقب داده بود حق نظر، در دوره صدارت وثوق الدوله، به جرم بدگوئی و گردن کشی یک چند گرفتار شد و نزدیک بود به سرنوشت دیگر یاغی های زمان مبتلا شود، اما بعد از آن سوراخ دعا را یافت و.....
 

.....

 

----------------------------------------------------------------------------------------------     حبیب الله پیمان در مصاحبه با روز(ساراسماواتی) : یک شنبه 7 تیرماه 1388

                                                                                                            
دکتر حبیب الله پیمان، از چهره های سرشناس فعالین ملی ـ مذهبی در مصاحبه با روزخواستاررفتن انتخابات به مرحله دوم شده است. وی می گوید:                                                                             :
·        
 آن بخش از حاکمیت که همچنان مصر به  بی اعتنایی به خواست مردم و ادامه خشونت است، منزوی است و به نظر من هر روز بیشتر در انزوا قرار می گیرد.

·         اینها تا جایی پیش رفته اند که دارند خونهایی را هم که در خیابان ها ریخته شده، به پای خود مردم یا آقای میرحسین موسوی می گذارند

·         حاکمیت باید تصمیم بگیرد. اگر بخواهد سرسختی کند  باید خودش را آماده پرداختن یک هزینه سنگین، هم اجتماعی و هم اخلاقی بکند و در واقع یک جور مشروعیت زدائی را بپذیرد

·         این بار یک ملت است که وجدانش داوری منفی کرده است و قهری دارد که قابل اغماض نیست. این قهر با یک سرکوب فراموش نمی شود.
آن زمانی که با سرکوب توانستند گروه های خاصی را حذف کنند، ملت از درگیری برکنار بود. ·         زمانی مجاهدین بودند، یک وقت حزب توده بود، وقتی گروه های دیگر بودند، زمانی خود ما بودیم همچنان که حالا مشارکت و امثالهم هستند، در هیچکدام از این موارد تمام ملت درگیر نبود.

·         اکنون همه گروهها و قشر های اجتماعی  حضور دارند: جوانان، زنان، کارگران، دانشگاهیان، هنرمندان؛ همه اقشار جامعه.  مشکل  با حذف این یا آن گروه حل نمی شود. حاکمیت باید این را دریابد و اگر در نیابد آن وقت باید این را بداند که دیگر دوران جدیدی آغاز شده است. دورانی که یک ملت را فقط باید با قهر و خشونت اداره کند. این مصاحبه در پی می آید.


                                                                                                                 

---------------------------------------------------------------------------------------------------
نامه مهندس میر حسین موسوی به شورای نگهبان :
تاکید مجدد بر ابطال انتخابات به عنوان مناسب ترین راه
پذیرش یک هیات حکمیت ملی و مستقل 
 
از آنجا که بنابر اعلام شورای نگهبان بخشی از تخلفات صورت گرفته در انتخابات دهم ریاست جمهوری بیرون از دایره صلاحیت بررسی آن شورا است و نیز بخش هایی از اعتراضات قانونی علاوه بر شخص وزیر کشور و عوامل و مجریان آن وزارتخانه متوجه نحوه عملکرد تعدادی از اعضای خود شورای نگهبان و تخطی آنها از ضوابط قانونی و نقض بیطرفی است، رسیدن به یک داوری منصفانه در این مورد اساساً نمی تواند در حیطه شورای نگهبان و به طریق اولی در حیطه هیأتی باشد که منتخب این شوراست.
 
لذا اینجانب ضمن تأکید مجدد بر ابطال انتخابات به عنوان مناسب ترین راه برون رفت از معضل ایجاد شده و بازسازی اعتماد عمومی و صرفاً برای اینکه راهی نیز جهت رسیدگی از طریق یک هیأت حکمیت ملی گشوده بماند و اعتراض قانونی مردم در مرجعی مورد رسیدگی قرار گیرد که بتواند مورد اجماع ملی و وفاق عمومی بوده و رأی آن مورد قبول عموم رأی دهندگان و مایه اطمینان خاطر مردم باشد، پیشنهاد می کنم که موضوع به حکمیتی شرعی و قانونی و مستقل که مورد اتفاق نامزدها و حمایت آن دسته از حضرات آیات و مراجع عظام تقلید که حل و فصل موضوع را پیگیری نموده اند، باشد ارجاع داده شود. 
به گزارش قلم نیوز متن کامل این نامه به شرح ذیل می باشد:

______________________________________________                                                  دفتر ارتباطات مردمی میرحسین موسوی اعلام کرد:
درخواست صدور مجوز برای برگزاری  پاسداشت یاد شهیدان روز های گذشته
این دفتر اعلام کرد :جهت پاسداشت یاد شهیدان روزهای گذشته، از مراجع ذی‌ربط درخواست مجوز گردهمایی داشته است.
به گزارش قلم نیوز، دفتر ارتباطات مردمی میرحسین موسوی خطاب به ملت شریف ایران آورده است:
جهت پاسداشت یاد شهیدان روزهای گذشته و تأکید بر حقوق قانونی مردم، مطابق اصل 27 قانون اساسی، از مراجع ذی‌ربط درخواست مجوز گردهمایی داشته ایم که متأسفانه جواب مثبتی دریافت نکرده ایم. تلاش برای استفاده از این حق قانونی ادامه دارد و در صورت اخذ مجوز مراتب به استحضار شما مردم بزرگوار خواهد رسید.

پیش از این دفتر مزبور در اطلاعیه دیگری در 5 شنبه 4 تیر ماه اعلام کرد:

____________________________________________________________________    بیانیه ی شماره ی هفت   میرحسین موسوی
چهارم تیرماه1388

برخوردهای غیرقانونی، مبتنی بر تحلیل نادرست دولت از شرایط اجتماعی حاکم است که راه را برای نفوذ بیگانگان در تحولات کشور باز می کند
برای عده ای حاکمیت قانون تا جایی پذیرفته است که برای محدود کردن اعتراض مخالفان باشد و نه چیزی دیگر
 بر حق ملت ایران در استفاده از ظرفیت های قانون اساسی برای ابراز مخالفت با آنچه در انتخابات اخیر و پس از آن روی داده تأکید می نمایم و آن را جزء لاینفک حقوق آنها بر اساس این سند میثاق ملی می‌دانم و بر پیگیری آن اصرار می‌ورزم.
متن کامل بیانیه بدین شرح است:

____________________________________________________________________________________

بیانیه شماره 14 کمیته صیانت از آراء ستاد آقای میرحسین موسوی

 

سه شنبه ۲ تير ۱۳۸۸ ساعت ۲۰:۵۱ آنچه کلیه ناظران منصف و بسیاری از دست‌اندرکاران امر انتخابات در ادوار مختلف جمهوری اسلامی ایران از آن به عنوان «مهندسی انتخابات در این دوره» یاد می‌کنند، طی سه مرحله پی در پی صورت گرفته است:
الف) سلسله اقدامات قبل از اخذ رأی
ب) در مرحله اخذ رأی
ج) مرحله اعلام عجولانه نتیجه انتخابات
متن کامل بیانیه بدین قرار است

بازگشت به بالا