به روز شده در تاریخ : 09 June 2022.

«رمز ماندگاري نام و راه مصدق»

آیا برای کسب و یا حفظ قدرت استفاده از هر شیوه‌ای مجاز است؟


در خصوص شاهپور بختیار

 

 

گفت وگو با بی بی سی فارسی

 

بی بی سی :امروز سی و پنجمین سالگرد انفجار حزب جمهوری اسلامی است .حادثه ای که در آن دهها نفر از مسئولان حکومت نوپای ایران کشته شدند.ازجمله 27 نماینده مجلس و 4 وزیر. محمد حسینی بهشتی ، دبیر کل حزب جمهوری اسلامی شاخص ترین چهره در میان قربانیان بود. کسی که از اصلی ترین چهره های انقلاب به شمار میرفت و اولین رئیس دیوان عالی بعد از انقلاب و نایب رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی  هم بود.

 

 
بنيانگذاران سازمان مجاهدين خلق ايرانریشه‌یابی پیدایش
و تحولات بعدی سازمان مجاهدین خلق(2)

«باري سنگين‌تر از توان شانه‌ها، بخش اول»


گفت‌وگوی لطف‌الله ميثمي با سعيد شاهسوندي  

[جزييات مطالب مربوط به زندگي حنيف‌نژاد و سعيد محسن در نشريه‌ي چشم‌انداز ايران به دليل محدويت فضا حذف شده ولي در سايت براي افرادي كه از اين موضوع اطلاع كم‌تري دارند، درج شده‌است
بخش چاپ شده در نشريه‌ي چشم‌انداز ايران، تحت عنوان بخش دوم گفت‌وگو در سايت آمده‌است:]

تدقیق چند نکته تاریخی

 

مهمانان برنامه

 

جدید
Pargar-Logo ساواک، سازمان اطلاعات و امنیت کشور در ایران پیش از انقلاب، چگونه دستگاهی بود؟ در برخورد با مخالفان چه رفتاری داشت و تا چه حد در انجام وظیفه‌ای که به آن محول شده بود، کارآمد بود؟
مهمان‌های برنامه: احمد فراستی از رهبران عملیاتی اداره سوم ساواک، عرفان قانعی‌فرد تاریخ‌نگار، سعید شاهسوندی زندانی سیاسی هم در دوره پهلوی دوم و هم در جمهوری اسلامی و مصطفی مدنی، زندان سیاسی در پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران.
پرچمداری که نه کاشف بود و نه فروتن«محمد تقی شهرام که پرچمدار تغییر ایدئولوژی در سازمان مجاهدین خلق بود، اکنون بیش از چند دهه است که در خاک آرمیده است. از تحول و تکامل مطلوب او هم اثری برجای نمانده است. مدت ها است که دیوار بهشت توهمات او فروپاشیده است.».

تقابل دو جریان قدرت‌مدار؛
جديد   يك وجه راهبرد درست تأسف بر گذشته غمبار و هزينه‌هاي اجتماعي طاقت‌فرسايي است كه زنان و مردان ما پرداخته‌اند، اما وجه ديگر و مكمل راهبرد درست اين است كه به ريشه‌يابي و نقد همزمان بپردازيم تا  چنين هزينه‌هايي را نسل حاضر و آينده نپردازد. منظور از نقد همزمان نقدي است كه به توصيه حضرت علي(ع) خود را در همان شرايط تاريخي فرض كنيم و نه اين‌كه با دستاورد امروز بخواهيم گذشته را نقد كنيم. نشريه چشم‌انداز ايران در همين راستا از شماره 12 تا شماره 57 به ارزيابي مقطع 30 خرداد 1360 پرداخته است. در اين ارزيابي‌ها كه عمدتاًً در قالب گفت‌وگو بوده است به اين جمع‌بندي رسيديم كه ريشه حادثه 30 خرداد 60 را بايد در ضربه سال 1354 به سازمان مجاهدين و تغيير ايدئولوژي و عوارض منفي آن در زندان‌ها ديد. در اين راستا از آقاي سعيد شاهسوندي خواسته شد طي گفت‌وگوهايي به اين نياز پاسخ دهد، چرا كه ايشان در تمامي مقاطع سازمان بويژه مقطع سال 53 تا 54 حضور داشتنه و در كنار مجاهدين شهيد مجيد شريف‌واقفي و مرتضي صمديه لباف بود. شاهسوندي ناگفته‌هايي دارد كه شنيدن آن لازم است. اميد است اين گفت‌وگوها ـ هرچند نياز به تداوم بيشتر دارد ـ آسيب‌شناسي نسبي مقطعي از تاريخ معاصر ايران را نشان دهد و مورد بهره‌برداري نسل حاضر و آينده قرار گيرد.

تقابل دو جریان قدرت‌مدار؛
  یکی داستان است پرآبِ چشم

چشم‌انداز:
در گفت‌وگوی پیشین، شما ضمن شرح وقایع سال‌های 56 و 57 گریزی هم به مسائل جامعه‌شناختی زدید و از جامعه باز و جامعه بسته و فقدان شبکه‌های اجتماعی مدرن به‌عنوان یک آسیب‌شناسی مهم در تحولات تاریخی ایران از قائم مقام تا زمان ما سخن گفتید؛ فقدانی که جنبش مشروطه و جنبش ملی شدن نفت و انقلاب 57 هم تاکنون نتوانسته آن را مرتفع کند. خوبست گفت‌وگوی را از همین‌جا شروع کنیم و بعد به تحولات پس از انقلاب برسیم.

بازگشت به بالا