به روز شده در تاریخ : 09 June 2022.

ضلع دوم
دوستی کی آخر آمد ، دوست داران را چه شد
حق شناسان را چه حال افتاد یاران را چه شد
شهرِ یاران بود و خاک مهربانان، این دیار
مهربانی کی سرآمد، شهریاران را چه شد

 

خیلی سال پیش، شاید 50سال ، نمی‌دانم شاید هم کمی کمتر، در هجوم ماموران ظلم و استبداد به خانه‌های مخفی مبارزان آن ایام در تهران، یک نمودار سازمانی از افراد هنوز دستگیر نشده پیدا شد.

درگوش‌های از این نمودار، دایره‌ای کوچک بود که بالای آن نوشته شده بود: شیراز
مثلثی کوچکتر در آن دایره  جای گرفته بود و بر هریک از اضلاع آن نامی نوشته شده بود:
سعید ، ستار، ناصر.
شاید هم ستار، ناصر ، سعید. یا
ناصر سعید ستار، نمی‌دانم، فرقی هم نمی‌کند.

 

فایل صوتی آماده شده برای مراسم یادبود ناصر


یاران سلام؛

صفحه‌ي «يادياران» مخصوص شماست، آن‌ها که رفتند و ما که در قفای آن‌ها مانده‌ایم. عزم این صفحه آن است که آيینه‌ي خاطرات تلخ و شیرین از یاران دور و نزدیک باشد. به‌خصوص آن‌ها که دیگر در میان ما نیستند. یارانی که هرکدام از ما در زندگی پر ماجرای خود حتما یاد و خاطره‌ای از آن‌ها داریم. این خاطرات می‌تواند نمونه‌ای از برخوردهای يك دوست، یا حالتی از حالات‌هاي او، یا زمزمه‌ها و شعرهايی از آنان باشد. می‌تواند یاد یاران فراموش شده‌ای باشد که درهیچ‌یک از تقویم‌های رسمی، نام و نشانی از آن‌ها نیست.


 

هاله و عزت‌الله سحابي

دوستان و هم میهنان عزیز
درست یک روزپس از وفات زنده یاد مهندس عزت الله سحابی، ودرپی دریافت ای‌میلی در مورد شهادت هاله سحابی درمراسم تشیع پدر، از دوست عزیزم مهندس لطف‌الله میثمی، کلیه ارتباطات تلفنی و اینترنتی‌ام قطع شد. قطع ارتباط تا امروز(یکشنبه 29 خرداد90 برابر 18ژوئن 2011) به طول انجامید و هم اکنون ارتباط اینترنتی به طور موقت وصل شده‌است.
طی این مدت متاسفانه قادر به ابراز هم دردی با خانواده محترم سحابی و مردم ایران در ضایعه فقدان مهندس و متعاقب آن، فاجعه شهادت هاله سحابی وهدی صابر نشدم. هم چنین شمار زیادی از ای‌میل‌ها وسوالات بی پاسخ ماندند. از این بابت از صمیم قلب متاسفم.
خرداد خونین آمد و در حال رفتن است. خرداد 1390 اما، علاوه برمناسبت‌ها و یاد یاران پیشین، با نام سحابی‌ها و هدی صابر «مزین» ا ست. الگوهایی از وفای به عهد و جوانمردی، مبارزه‌ی همراه با اخلاق برای آزادی، مردم سالاری، استقلال و تمامیت ارضی ایران.
نام، یاد و عمل «سه نسل» از سحابی‌ها، پدر، پسر و دختر همراه با یار وفادارشان رضا هدی صابر، برای همیشه درتاریخ مبارزات مردم ایران انگیزه و انگیزاننده خواهد بود.
شرح این هجران و این سوز جگر
این زمان بگذار تا وقت دگر

سعید شاهسوندی
یک شنبه 29 خرداد 1390
18ژوئن 2011

بازگشت به بالا