آيت‌الله منتظرينامه به آيت‌الله منتظري و پاسخ ايشان،
پيرامون كشتار زندانيان سياسي در سال 67

حضور محترم آیت‌الله منتظری
با سلام و آرزوی سلامتی برای شما

این جانب، در زمانی که در زندان جمهوری اسلامی بودم و در بحبوبه اعدام زندانیان سیاسی شنیدم که به‌دنبال انعکاس نامطلوب اعدام‌ها و اعتراض شماری و از جمله شخص جنابعالی، آیت‌الله خمینی آقای خامنه‌ای را مامور رسیدگی به این امر نموده‌است. همچنین شنیدم که ایشان بلافاصله بعد از تصدی این موضع، موج اعدام‌ها را متوقف کرده‌اند.
اعدام‌هایی که تا آن موقع شمار آن از چند هزار گذشته بود. هم چنین شنیده‌ام که ایشان تا مدت‌ها نسبت به شما و نظرات شما و به‌خصوص در زمینه قطع اعدام‌ها و عدم خشونت نسبت به زندانیانی که دوران محکومیتشان را می‌گذرانده‌اند، نظر موافق داشته‌اند.
براساس چنان شنیده‌هایی من در مصاحبه‌های هفتگی که در اینجا(آلمان- هامبورگ) انجام می‌دهم در بررسی قضایای اعدام زندانیان سیاسی به خاطرات جنابعالی هم اشاراتی داشته‌ام که در سایت شخصی این جانب www.shahsawandi.com منعکس است.
بعد از این مقدمه سوال مشخص این است:

 

 

 

 

 

1- جنابعالی از انتصاب آقای خامنه‌ای به چنین سمتی  در آن ایام اطلاعی دارید و نظرتان در این‌باره چیست؟
2- در ریشه‌یابی فاجعه سال 67 نظر جنابعالی در مورد ریشه اصلی این ماجرا چیست؟
- حمله نظامی مجاهدین در عملیات موسوم به فروغ جاویدان؟ یا تصفیه حساب‌های درونی به خصوص تلاش برای حذف افراد و جریان‌های متمایل به نظرات شما؟
بیاد دارم که اسدالله لاجوردی معروف، در مصاحبه‌ای که در روزنامه‌های آن زمان نیز چاپ شد قریب به این مضمون را گفت که؛ این افرادی که از غرب کشور حمله کردند قبلا زندانیانی بوده‌اند که توسط بعضی افراد(مقصودش جنابعالی است) مورد عفو قرار گرفته و از زندان آزاد شده و اکنون بار دیگر مسلحانه به کشور حمله کرده‌اند. لاجوردی در همین گفت‌وگو خواستار محاکمه کسانی که باعث آزادی این افرادِ به‌قول او محارب  شده‌اند می‌شود که اشاره‌ای آشکار به خواست او برای محاکمه جنابعالی و یا حداقل وابستگان به شماست.
بسیار ممنون خواهم شد که نظرات جنابعالی را در مورد این وقایع تاریخی بدانم.

با سپاس و تشکر قبلی
سعید شاهسوندی

----> دریافت متن پاسخ آیتالله منتظری به این نامه